Jak chladíte budovu bez klimatizace? Pomocí přístupu zvaného biomimikry se podívejte, jak architekt Mick Pearce využil vynalézavosti termitů k návrhu přirozeného chladicího systému pro největší komerční budovu v Zimbabwe.

Termiti v Zimbabwe staví gigantické mohyly, uvnitř kterých pěstují houbu, která je jejich primárním zdrojem potravy. Houba musí být udržována na přesně 87 ° F, zatímco teploty venku se pohybují od 35 ° F v noci do 104 ° F během dne.

Termiti dosahují tohoto pozoruhodného výkonu neustálým otevíráním a zavíráním řady ohřívacích a chladicích otvorů po celé hromadě v průběhu dne.

Termiti zjevně ve skutečnosti stavěli stěny, které byly porézní a také „dýchaly“ pěkně jako „plíce“, aby termitiště ochlazovaly, vdechují a vydechují jednou denně, když se zahřívají a ochlazují.

Výzkum, který probíhal pod dohledem profesora aplikované matematiky Lakshminarayan Mahadevan, odhalil, že termití mohyly pohání konvekční proud, který napomáhá uvolňování zatuchlého vzduchu z podzemního hnízda na povrch mohyly.

Similar Posts