Dnes bych vám rád řekl o nejlehčím materiálu na planetě Zemi – aerogelu. Ve skutečnosti existuje poměrně mnoho druhů aerogelů. Některé z nich obsahují oxidy kovů, například oxidy hliníku. Jiné se mohou skládat z uhlíkových trubic a grafenů. Mimochodem, takový aerografen je několikrát lehčí než vzduch.

Jak vidíte, tento materiál je velmi křehký a při přepravě v balíku se drolil. Když se drobky aerogelu položí na papír, je vidět, že vypadá průsvitně a velmi lehce a na světlém pozadí je téměř neviditelný.

Hustota aerogelu je extrémně malá, asi jedna desetina gramu na mililitr. Hustota aerogelů vyšší kvality může být dokonce srovnatelná s hustotou vzduchu. Není divu, protože aerogel se většinou skládá ze vzduchu.

Nyní si zkuste představit, že veškerá voda v takovém materiálu byla nahrazena vzduchem. Zhruba takto vypadá aerogel zevnitř – malý porézní materiál naplněný vzduchem nebo jiným plynem. Výroba aerogelu je poměrně snadná. Nejprve je třeba vyrobit běžný silikagel, například smícháním roztoků tetraethylorthosilikátu a amoniaku v methanolovém médiu.

Similar Posts