Elektrické motory si velké množství lidí dokáže spojit jenom s většími kusy techniky jako mohou typicky být elektro vozy, koloběžky, elektrokola a mnohá další. Jenže samotné elektromotory jsou tady mnohem déle než tyto výtvory.

Navíc jsou zde v menších rozměrech a podstatně větších měřítkách i jinde. Co třeba fény, elektrické kartáčky, nebo zrovna teď také větráčky ve vašem notebooku nebo počítači? Zkrátka elektromotory jsou díky svým výhodám a funkci již všudypřítomné a nedovedeme si bez nich představit všední den.

Neobvyklý elektromagnetický tanec

Standardní spalovací a zážehové motory moc dobře můžeme pochopit už jenom z toho důvodu, že disponují opravdu základních mechanickým principem expanze. Jenže jak je tomu u elektromotorů? Zde je funkce trošku rozdílná.

Základem je elektrické napětí a magnetické pole, která se navzájem výrazně ovlivňují. Ve své podstatě obsahují všechny elektrické motory Bühler soustavu magnetů různých typů. Tyto magnety jsou vystavovány vlivu elektrického proudu a produkují tak magnetická pole. Protichůdné magnety se přitom silně odpuzují a tvoří tak výkon samotného motoru.

Nejsou magnety jako magnety

V elektromotorech můžeme potkat několik odlišností podle vnitřního provedení. Starší komutátorové DC motory Bühler například fungují s takzvanými komutátory, což jsou specificky rozdělené magnety. Díky tomu tak mají větší výkon, ale také větší rozměry a jsou hlučnější. Jedná se vlastně o vylepšenou původní strukturu elektromotorů tak, jak začínaly ve svých naprostých začátcích. Pro moderní přístroje ale už nemusí být tato technologie již ani zdaleka aktuální.

Malé rozměry, ale velké možnosti

A právě malé rozměry jsou tím, co se v dnešní době hledá opravdu nejčastěji. Přitom ale dokáží takové elektrické motory udělat spoustu efektu a kvalitního výkonu. Hlavním zástupcem v tomto případě jsou takzvané bezkartáčové EC motory Bühler. Oproti předchůdcům v nich hlavně chybí soustava komutátorů a jde nahrazena pevnými magnety. Tím se povedlo udržet výkon, ale přitom výrazně zvýšit efektivitu c ose týče prostoru a hlasitosti.

 

Similar Posts