QR kódy jako takové patří mezi v současnosti nejpoužívanější čárové kódy. Hlavním důvodem je jejich jednoduché skenování nebo další možnost úpravy a manipulace s kódem i jeho samotným obsahem. Mnozí přitom neví, že QR kód se řadí mezi čárové kódy.

Většina to neví hlavně proto, že na první pohled QR kód nabízí velice odlišné grafické provedení, které jej výrazně odlišuje od jakéhokoliv jiného čárového kódu. A dnes se právě na jeho výhody podíváme podrobněji.

Dynamická změna obsahu jako základ

Kódy můžeme v základu rozdělit na statické a dynamické. Pokud se bavíme o statických kódech, tak to jsou takové, které uchovávají danou informaci bez šance ji jakkoliv změnit. Vedle toho dynamické kódy mohou měnit obsah, který je pod ním schovaný. Dá se tak říct, že dynamické QR kódy jsou odkazem nežli samotným nositelem informace. A přesně proto jsou užívány tam, kde se dá očekávat změna informací do budoucna.

Možnosti grafických úprav

Další výhodou je samotný vzhled QR kódu. Možná jste si mohli všimnout toho, že některé kódy mají odlišné barvy, nebo jsou dokonce složeny z jiných tvarů, obrazců a jejich součástí je zcela běžně například i logo společnosti. Důvodem je, že generátor QR kódů umožňuje editaci různých grafických součástí přímo do samotného kódu.

Logika, která stojí za aplikacemi pro jejich čtení, je velice odlišná od té, která se užívá například na kódy typu EAN. Z toho důvodu je možné zasáhnout graficky do podoby samotného QR kódů, díky čemuž se tak mohou jednoduše odlišit kódy nejen obsahem, ale také samotným vzhledem.

Možnosti čtení a generování

Klasické čárové kódy jsou víceméně striktní záležitostí nejen co se týče čtení, ale také jejich generování. To znamená, že klasický čárový kód většinou musíte zakoupit u specializované firmy, která vytvoří identifikační číselnou řadu, dokáže vám vyhradit konkrétní záznamy a na základě toho tak získáte svůj unikátní kód.

Similar Posts