Nedávno jsme si mohli v televizi opět shlédnout jednu z nejznámějších filmových sérií, které se ukázaly po přelomu tisíciletí na plátce. Příběh o Panemu a pořádání hladových her se stal jednou z největších kultovních novinek v rámci utopie a fantasy světa.

Pro mnohé filmové zpracování ale může zastřít fakt, že se jedná o filmovou sérii vycházející z velice populární knižní předlohy. A právě propojení filmu a knižní předlohy Hunger Games se budeme věnovat v rámci dnešního článku.

Jeden ze vzácných případů zfilmovaných knih

U zfilmovaných knih je pochopitelně většinou problém v tom, že nemají šanci obsáhnout stejné množství informací jako jejich vlastní předloha. To sice může být komplikace, ale pokud se dobře přistoupí k jejich tvorbě, tak to není ale problém. A právě Hunger Gamees jsou toho zářným příkladem.

Vzhledem k tomu, že v rámci knižní databáze jde o oblíbené dílo, se dala čekat také poměrně velká kritika. Jenže ta rozhodně od fanoušku nepřicházela. Mimo velkolepého zfilmování a dobrého hereckého obsazení dokázali autoři dodržet základní linie a proporce knižní předlohy, čímž tak naplnili i očekávání samotné autorky od zfilmovaného díla.

To nejdůležitější z díla na vás dokáže dýchnout

Hlavním důvodem, proč ve finále dílo i film dokázali najít společnou řeč, je rozhodně dobře budované napětí mezi postavami i v ději jako takovém. Nikdo by nic jiného nečekal od nejlépe hodnocené knihy, ale ve filmu se mohl tento efekt ztrácet. Díky dobrému zfilmování je ale minimálně stejně zřejmý, jako v knižní předloze.

Další z moderních utopických děl

Rozhodně se bavíme o dalším úspěšném a zajímavém utopickém fantasy díle. I toto dílo vzniklo v USA, konkrétně první díl vyšel v roce 2008 od americké spisovatelky Suzanne Collins. Řadí se tak mezi další moderní utopická díla z USA, která dokázala najít svůj věhlas nejen v rámci databáze spisovatelů, ale také na základě zfilmované inscenace. Dalším podobným dílem může být veleúspěšný seriál Muž z Vysokého zámku, kteří je do značné míry podobný v některých literárních a dějových rysech.

Similar Posts