Půjčit si peníze potřebuje aspoň jednou za život asi každý. Je jen třeba si důkladně promyslet, za jakých podmínek a od koho si půjčujete, zda si půjčit opravdu potřebujete a zda budete schopen své dluhy splácet.

Jak jsou na tom Češi s dluhy

V tiskové zprávě Bankovního a Nebankovního registru klientských informací (BRKI a NRKI) z podzimu loňského roku jsou zhodnocena data za první tři čtvrtletí roku 2023. Na konci září dosáhl dluh evidovaný v obou registrech 3,26 bilionu korun. Zadlužení obyvatel vzrostlo meziročně o 108,9 miliardy korun (+3,5 %), přičemž 2,69 bilionu korun tvoří dluhy na bydlení. Objem dluhu z úvěrů na spotřebu vzrostl meziročně o 6,9 % a dosáhl výše 565,5 miliardy korun.
Zatímco půjčky na bydlení a další dlouhodobé investice jsou považovány za výhodné, pokud si půjčujete na spotřeby, závisí na tom, oč jde. Půjčovat si na běžné provozní výdaje nebo zbytné nákupy je cesta do pekel, ale pokud máte dostatečně vysoké příjmy na to, abyste dluh spláceli, proč si nepůjčit na auto, vybavení bytu nebo počítač, na kterém doma pracujete?

Mladší hůře splácejí

Průměr na dlužníka u úvěrů na spotřebu dosáhl 243 tisíc korun a vzrostl oproti loňsku o 5,5 %. V této kategorii úvěrů je jich také nejvíce ohroženo nesplácením. Meziročně se objem krátkodobého ohroženého dluhu zvýšil o 6,1 % na celkem 24,2 miliardy korun. Bohužel to vypadá, že své finance nezvládají hlavně mladší. Nejvíce objem nespláceného dluhu na spotřebu narostl u lidí ve věku 30 až 34 let (meziročně +18 %) a u nejmladších, tedy ve věku 15 až 24 let (+ 13 %).

Porovnávejte

Ať už máte pocit, že řešením vašeho problému je rychlá půjčka, nebo vám lépe vyhoví nějaká seriózní finanční instituce s půjčkou na rok, vždy je lépe si porovnat více nabídek. Berte taky v úvahu, že nemusíte dostat stejnou nabídku, jako u dané společnosti najdete třeba na webu. Jedná se o vzorové výpočty, pro konkrétního klienta se vždy nabídka přizpůsobuje jeho finanční situace a úvěrové historii. Můžete se podívat také na recenze na konkrétní druh půjčky, kde jsou shrnuty její výhody a nevýhody a také podmínky, například recenzi na Provident půjčku.

Vždy si promyslete, jakou splátku si můžete dovolit, aniž byste byli bez jakékoli rezervy. Nejvýhodnější je splatit úvěr co nejrychleji, ale je někdy lépe si zvolit o pár měsíců delší splácení než přestat posílat splátku v plné výši. Investujte i do pojištění. A hlavně, v případě jakýchkoliv problémů okamžitě kontaktujte věřitele a dohodněte se s ním na nějakém řešení, třeba na refinancování půjčky jinou s nižší splátkou.

Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

Similar Posts